Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
4,5G abone sayısı 76 milyonu geçti

4,5G abone sayısı 76 milyonu geçti

Upgrade to Turbo

ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü Metin Balcı, 4,5G teknolojisinin 4 yıldır kullanımda olduğunu belirterek, “Bu süreçte, 2019 sonu itibarıyla ülkemizde 4,5G abone sayısı 76 milyonu aştı.” dedi.

ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü Metin Balcı, Türkiye’deki 4,5G abone sayısı ve sektöre ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İlk yerli ve milli baz istasyonu ULAK’ın 71 ilde 1000’den fazla noktada aktif servis verdiğini anlatan Balcı, 5G teknolojisi için de ülkenin mühendislik gücü ve markası olmaya devam edeceklerini vurguladı. Balcı, “Sürece Türkiye, belki geç giriş yaptı ama sonrasında yaşanan gelişmelerle bu arayı kapatarak pek çok ilki bir arada yaşadı.” diye konuştu.


Balcı, Türkiye’nin pek çok ülkeden farklı olarak 4G yerine 4,5G ile başlangıç yaptığına dikkati çekerek, bu kapsamda gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanmasıyla 81 ilde bu hizmetin sunulmaya başlandığını bildirdi.

Türkiye’de ilk olarak 2016 yılının nisan ayında kullanıma sunulan 4,5G teknolojisinin insanların hayatına girmesinin üzerinden 4 yıl geçtiğini anımsatan Balcı, “Bu süreçte, 2019 sonu itibarıyla ülkemizde 4,5G abone sayısı 76 milyonu aştı.” ifadesini kullandı.

4,5G kullanımında ilk günde 4,5 milyon abone

Balcı, 4,5G’nin hizmete sunulduğu ilk günde, 4,5 milyon abonenin bu teknolojiyi kullandığı bilgisini paylaştı.

Dünya pazarlarında belirli bölgeler öncelikli olmak üzere 5G kullanılmaya başlanırken, 2025’e kadar bazı bölgelerde de 4,5G’nin büyümeye devam edeceği göz önüne alındığında, ULAK 4,5G’nin yaygınlaşma sürecinin yurt içinde ve dışında devam edeceğini söyleyebiliriz. ULAK 4,5G ile yakalanan teknolojik değerin, gelecek dönemde tüm fırsatları kullanarak ekonomik değere dönüştürülmesi zorunluluğu var. ULAK ve ekosistemindeki yetenek, birikim ve sahada çalışan ürünlerden daha iyi istifade edilmelidir.”

4,5G abone sayısı 76 milyonu geçti YAPILAN YORUMLAR